Certifierade Företag

Nature’s Best är Europas första ekoturism certifiering som garanterar kvaliteten på hundratals turer som drivs av Ekoturismföretagare runt om i landet. Vilket innebär att om du bokar en upplevelse med en Nature’s Best certifierad upplevelsearrangör så vet du att de måste hålla sig till en strikt uppförandekod och du gör ett positivt bidrag till den miljö där din upplevelse äger rum. Se våra godkända företag nedan.

 

Företagsnamn Telefon Epost Webbplats
A
AB Äventyrligt i Åre+46-(0)705 - 838968[email protected]www.aventyrligt.se
Ammarnäsfjällens Islandshästar+46-(0)702 - 43 20 47[email protected]www.ridiammarnas.com
Aurora Borealis Adventure+46-(0)705 - 79 93 38[email protected]www.auroraborealis.nu
B
Bengts och Tyttbo fiskecamp+46-(0)702 - 82 62 31[email protected]www.bengtsgard.com
Birdsafarisweden+46-(0)706 - 18 43 16[email protected]www.birdsafarisweden.se
Bitterna Åkatorp+46-(0)706 - 22 80 99[email protected]http://akatorp.se/
Björn & Vildmark+46-(0)703 - 33 63 45[email protected]www.bjorn-vildmark.com
Bosmina Skärgårdsturer+46-(0)922 - 133 95[email protected]www.bosmina.se
C
Camp Ripan+46-(0)980 630 00[email protected]www.campripan.se
D
Dalagård+46-(0)703 - 77 73 73[email protected]www.dalagard.eu
E
Edens Garden – Tourist Activities+46-(0)706 - 81 89 87[email protected]www.edensgarden.se
Escapades+46-(0)706 50 34 77[email protected]www.escapades.se
Everts Sjöbod Grebbestad+46 (0)525 14242[email protected]www.evertssjobod.se
F
FishYourDream AB+46-(0)733 - 76 18 97[email protected]www.FishYourDream.com
FishYourDream Ammarnäs+46-(0)952 - 602 00[email protected]http://www.fishyourdream.com
Fjällhästen AB+46-(0)952 603 00[email protected]www.fjallhasten.com
Fredros Gård+46(0)570-774085[email protected]www.fredrosgard.com
G
Geunja Samisk Fjällgård – Lapplandsafari+46-(0)706 - 02 90 88[email protected]http://geunja.se/
Gladan & Vråkens vandrarhem+46-(0)414 - 921 70[email protected]www.gladanvraken.se
Granö Beckasin AB+46-(0)762 - 29 98 55[email protected]www.granobeckasin.com
Guide B-O+46-(0)730 - 25 74 21[email protected]-o.sewww.guideb-o.se
Guide Natura+46-(0)706 - 72 21 09[email protected]www.guide-natura.com
H
Hotel Kaprifol+46-(0)523 - 552 15[email protected]www.kaprifol.com
J
Jokkmokkguiderna+46-(0)971 - 122 20[email protected]www.jokkmokkguiderna.com
JoPe Fors & Fjäll+46-(0)647 - 314 65[email protected]www.jope.se
K
Kajak & Uteliv+46-(0)647 - 314 65[email protected]www.kajak-uteliv.com
Kolarbyn Eco-Lodge+46-(0)70-400 70 53[email protected]www.kolarbyn.se
Kullabergsguiderna AB+46-(0)739 - 88 10 77[email protected]kullabergsguiderna.se
Kuskahusen gårdshotel+46-(0)708 - 11 97 02[email protected]www.kuskahusen.se
L
Lapland Vuollerim Welcomes You+46-(0)709 - 58 05 58[email protected]www.laplandvuollerim.se
Lasätter gård+46-(0)707 - 25 30 80[email protected]www.lasatter.se
Lotsstugan+46-(0)611 - 790 00[email protected]www.lotsstugan.com
M
MCraft+46 - (0)704 - 13 63 80[email protected]www.tjaulsgard.se
Mimulus – Upplevelsegård & Teater+46-(0)738 - 54 72 06[email protected]mimulus.se
Mörrums Kronolaxfiske – Sveaskog+46-(0)454 - 501 23[email protected]www.morrum.com
N
Natulife+46-(0)730 - 21 23 65[email protected]natulife.se
Naturguiden AB+46-(0)705 - 35 36 30[email protected]www.naturguiden.se
Naturupplevelser i Lappland+46-(0)703 75 60 83[email protected]www.naturupplevelser.se
Nordic Discovery+46-(0)730 - 35 00 75[email protected]www.nordicdiscovery.se
Nordic Footprints+46-(0)703 - 74 90 74[email protected]www.nordicfootprints.se
Nordic Safari+46-(0)703 - 63 56 23[email protected]www.nordicsafari.net
Norrigården Vildmark+46-(0)702 73 75 58[email protected]www.norrigarden.se
Nutti Sámi Siida AB+46-(0)980 - 213 29[email protected]www.nutti.se
Nymånen+46-(0)706 - 25 40 32[email protected]www.nymanen.com
O
Ofelas Islandshästar & Guideservice+46-(0)980 - 500 13[email protected]www.ofelas.se
P
Puls AB+46-(0)171 - 44 86 38[email protected]www.puls.nu
R
ResKlara – Upplevelseforum+46-(0)703 - 38 81 77[email protected]www.resklara.se
Resö Båtcharter+46-(0)706 - 52 59 12[email protected]www.resobatcharter.se
Rid i Jorm+46-(0)672 - 201 71[email protected]www.korpensoga.com
S
Segerstads fyr+46-(0)709 - 66 64 50[email protected]www.segerstadsfyr.se
Selin Charter+46-(0)706 - 05 81 76[email protected] www.selincharter.se
Sikfors Herrgård+46-(0)591 - 151 15[email protected]www.sikforsherrgard.se
Skonarna Linnéa & Vega+46-(0)708 - 78 64 92[email protected]www.skonarenvega.se
STF Abisko Fjällstation+46-(0)980 - 402 00[email protected]www.svenskaturistforeningen.se/abisko
STF Grövelsjön Fjällstation+46-(0)253 - 59 68 80[email protected]www.stfgrovelsjon.com
STF Kebnekaise Fjällstation+46-(0)980 - 550 00[email protected]stfkebnekaise.com
STF Saltoluokta Fjällstation+46 -(0)973 - 41010[email protected]www.saltoluokta.se
STF Storulvån Fjällstation+46-(0)647 - 722 00[email protected]www.storulvan.se
Stora Karlsö+46-(0)498 - 24 05 00[email protected]www.storakarlso.se
Sweden Husky Tours+46-(0)651 - 220 87[email protected]www.swedenhuskytours.se
T
The Silent Way+46-(0)732 - 77 16 40[email protected]www.dogsledding-adventures.com
Trollmarker Spa & Äventyr+46-(0)381 - 604 29[email protected]www.trollmarker.se
Trosa Rederi AB+46-(0)736 - 55 18 21[email protected]www.trosarederi.se
Tur o Ton i Hälsingland+46-(0)278 - 450 11[email protected]www.turoton.se
U
Ulvsbomuren Vildmark & Lantliv+46-(0)730 - 86 48 11[email protected]www.ulvsbomuren.se
Upplevelsebolaget+46-(0)705 - 13 10 85[email protected]www.upplevelsebolaget.com
Urnatur+46-(0)144 - 102 34[email protected]www.urnatur.se
V
Vildmark i Värmland+46-(0)560 - 140 40[email protected]www.vildmark.se
Vildmarksbyn Solberget+46-(0)702 - 93 58 87[email protected]www.solberget.com
W
WildSweden+46-(0)706 - 10 61 50[email protected]www.wildsweden.com
Ã
Åre Sleddog Adventures+46-(0)647 - 303 81[email protected]www.aresleddog.se